Aktualizacja: 21.10.2017

#ARISS #ARISS7SP

World Space Week 2017

Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS w Polsce jest oficjalnym wydarzeniem towarzyszącym obchodom Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej (ang. World Space Week). Ten okolicznościowy tydzień został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych rezolucją 54/68 z 6 grudnia 1999 roku.

Celem World Space Week jest uczczenie wkładu badań nad przestrzenią kosmiczną w rozwój ludzkości. Daty wytyczające obchody upamiętniają wystrzelenie w kosmos pierwszego sztucznego satelity – Sputnik I (4 października 1957 r.) oraz wejście w życie Układu o Zasadach Działalności Państw w Dziedzinie Badania i Wykorzystywania Przestrzeni Kosmicznej (10 października 1967 r.).

Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem:

Exploring New Worlds in Space

Czym jest ARISS?

Co to jest ARISS?

ARISS (Amateur Radio on the International Space Station) to międzynarodowa organizacja non-profit, umożliwiająca dzięki zaangażowaniu krótkofalowców i użyciu sprzętu radioamatorskiego zorganizowanie edukacyjnej telekonferencji dla dzieci i młodzieży z astronautą przebywającym w przestrzeni kosmicznej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (skrót MKS lub ang. ISS). Te radioamatorskie telekonferencje z MSK nazywane są "szkolnym kontaktem ARISS". Międzynarodowa Organizacja ARISS współpracuje z agencjami kosmicznymi oraz krótkofalowcami z całego świata. Jej głównym zadaniem jest planowanie i realizowanie zadań związanych z umieszczeniem na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej sprzętu radioamatorskiego, dzięki któremu może m.in. zrealizować szkolny kontakt ARISS.

Grupa ARISS w Polsce

Jest to grupa wolontariuszy, krótkofalowców, nauczycieli, dyrektorów działających na rzecz propagowania i popularyzowania wszelkich programów edukacyjnych związanych z krótkofalarstwem i kosmosem, w szczególności pomoc przy przygotowaniach do szkolnych kontaktów ARISS. Grupa swoją działalnością obejmuje teren RP i pomaga wszystkim zainteresowanym. http://ariss.pzk.org.pl

Kto jest zaangażowany w realizację projektu ARISS?

Projekt ARISS jest realizowany poprzez partnerów z agencji kosmicznych:

 • Narodowa Agencja Aeronautyki i Kosmosu (NASA) z USA,
 • Federalna Agencja Kosmiczna - Roskosmos (RKA) z Rosji,
 • Europejska Agencja Kosmiczna (ESA),
 • Narodowe Centrum Badania Kosmosu (CNES) z Francji,
 • Japońska Agencja Odkrywania Przestrzeni Kosmicznej (JAXA),
 • Kanadyjska Agencja Kosmiczna (CSA),

w ramach współpracy z Radioamatorską Korporacją Satelitarną (AMSAT) i organizacjami krótkofalowców z państw uczestniczących, w tym Polski Związek Krótkofalowców (PZK) z Polski.

O konferencji

Jaki jest cel konferencji ARISS?

Celem konferencji jest zainteresowanie społeczeństwa: uczniów, nauczycieli, dyrektorów. Rozpropagowanie informacji, że każda szkoła może przystąpić do wykonania szkolnego kontaktu ARISS, po spełnieniu odpowiednich wymagań. Konferencja ta ma na celu wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami, którzy już wykonali kontakt ARISS, a tymi którzy jeszcze nic o projekcie nie wiedzą lub są w trakcie realizacji projektu. Jest to doskonały moment na nawiązanie kontaktów i przyszłą współpracę.

Cel organizatorów imprezy.

Jako organizatorzy zakładamy następujące cele konferencji:

 • Przedstawić organizację ARISS oraz Grupę ARISS Polska,
 • Wyjaśnić, gdzie i jak uzyskać wsparcie w organizacji szkolnego kontaktu ARISS,
 • Pokazać jak wygląda "życie" wokół Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK),
 • Omówić inne ciekawe programy i projekty edukacyjne dla dzieci i młodzieży,
 • Podsumować dotychczasową działalność ARISS w Polsce.

Zapraszamy do rejestracji i udziału w konferencji.

Do kogo jest adresowana konferencja?

Konferencja jest adresowana do wszystkich zainteresowanych amatorską łącznością radiową z astronautą przebywającym w kosmosie. W szczególności liczymy na obecność dyrektorów szkół i nauczycieli oraz uczniów. Krótkofalowcy zainteresowani pomocą w zorganizowaniu łączności Ziemia-Kosmos-Ziemia są też bardzo mile widziani. Także do osób zainteresowanych technologiami kosmicznymi dostępnymi dla radioamatorów, dla wszystkich tych którzy chcą wesprzeć działania szkół w zakresie przygotowania łączności z ISS. Wprowadzanie takich form do szkół przyczynia się niewątpliwie do rozwoju intelektualnego i osobistego dzieci i młodzieży, która dziś niejednokrotnie błądzi w gąszczu pseudo-rozrywek szukając swojego miejsca.

13.10.2017
W przeddzień konferencji, w dniu 13 października br. chętni jej uczestnicy mogą wziąć udział w zwiedzaniu Obserwatorium Astrogeodynamicznego w Borówcu, które jest częścią Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Początek spotkania o godz. 16:00, a przewidywany czas zakończenia ok. 20:00. Dojazd we własnym zakresie, zbiórka przed Obserwatorium o godz. 15:30. Ze względów organizacyjnych ilość uczestników jest ograniczona. Decydować będzie kolejność zgłoszeń.
Lokalizacja na mapie: klik

14.10.2017 Rozpoczecie o godzinie 9:00.
Program ogólny:

 • Udział polskich naukowców w badaniach Kosmosu i w Kosmosie
 • Wymiana doświadczeń z uczestnikami programu
 • Kim są krótkofalowcy
 • Co to jest ARISS i czym się zajmuje
 • Jak wziąć udział w programie ARISS
 • Jak przygotować program edukacyjny
 • Możliwości i propozycje praktycznych działań edukacyjnych
 • Inne programy i formy działań edukacyjnych związane z Kosmosem oraz STEM
 • Inspiracje do działań edukacyjnych we własnym środowisku

Ze względów organizacyjnych udział w konferencji jest możliwy wyłącznie po wcześniejszym zarejestrowaniu się.
Podczas przerw przwidziane są kawa, herbata i ciastka oraz obiad. Udział w konferencji jest bezpłatny. Istnieje możliwość skorzystania z noclegu 13/14 października, w hotelu nieopodal miejsca konferencji; do dyspozycji jest aneks kuchenny. Cena 35,- zł od osoby, płatne na miejscu w recepcji.

REJESTRACJA UCZESTNIKÓW ZAKOŃCZONA


Lokalizacja

Zespół Szkół Technicznych
ul. Poznańska 43
63-400 Ostrów Wielkopolski

Kontakt

+48 500 166 433
sq3ook(o)gmail.com

Koordynator ARISS w Polsce

koordynator.ariss(o)gmail.com

Mentor ARISS Europa

+48 513 226 830 (po polsku)

Przemiennik SR3O w Ostrowie Wielkopolskim
145.725 MHz FM, CTCSS 103.5 Hz


Honorowy Przewodniczący Konferencji:


Honorowy patronat nad konferencją objęli:
Media

O nas w mediach

Materiały do pobrania

I Okólnik - informator o konferencji (PL). [Pobierz]

ARISS w Polsce - plakat. [Pobierz]

PZK - służba satelitarna. [Pobierz]

Tuner DVB-T do odbioru SSTV. [Pobierz]

Odbiór SSTV przez WebSDR. [Pobierz]

Twitter