Strony Ogólnopolskiej Konferencji Uczestników i Sympatyków Programu ARISS w Polsce.

Łączność radiowa

Bezpośrednia komunikacja głosowa analogowa w pasmach UHF/VHF

Łączność lokalną mają zapewnić radiooperatorzy z klubu SP7PDL z Łowicza. Nie podali oni jeszcze lokalnych częstotliwości. Zaproponowano następujące częstotliwości bezpośredeniej łączności radiowej:

  • 145.450 MHz FM

Przemienniki analogowe FM UHF/VHF

W celu zwiększenia zasięgu stacji ruchomych (prznośnych lub samochodowych) radioamatorzy używają specjalne autmatyczne radiostacje (zazwyczaj stacjonarne), które 24h/dobę słuchają, czy nie pojawia się sygnał radiowy. Jeśli sygnał radiowy spełniający odpowiednie kryteria pojawi się, to w czasie rzeczywitym jest retransmitowany przy uzyciu anten urządzenia powtarzającego. Anteny urządzenie powtarzającego są zazwyczaj wysoko umieszczone, dzięki czemu obejmują zasięgiem radiowym duży obszar. Urządzenie potarzające sygnał nazywane jest przemiennikiem. Dzięki takiemu rozwiązaniu stacja ruchoma wystarczy, że ma połaczenie radiowe z przemiennikiem, by ten korzystając ze swojej anteny stacjonarnej przekazał sygnał ze stacji ruchomej na dużo większy zasięg terytorialny niż zasięg radiowy stacji ruchomej. W Łowiczu i okolicach dostępne są następujące przemienniki:

  • przemiennik Skierniewice SR7SC qrg 439,325 MHz FM, CTCSS 118,8 Hz
  • przemiennik Łódzki - Pabianice SR7L qrg 145,675 MHz FM, CTCSS 77 Hz
  • przemiennik Warszawa SR5W qrg 145,750 MHz FM, ton 1750 Hz
  • Przemiennik Warszawa SR5WA qrg 439,350 MHz FM, CTCSS 127,3 Hz

Ruchoma stacja przemiennikowa może być wykorzystana i zamontowana w kapsule balonu stratosferycznego wynoszącego eksperyemnty miniSAT!

Komunikacja cyfrowa D-Star

W Łowiczu w trakcie imprezy pracuje 24h HotSpot D-Star na częstotliwoœci 439,9375 MHz. Ma pełny dostęp do sieci (pełny uting znaków). Dla niewtajemniczonych - system D-Star to radioamatorska transmisja CYFROWA do transmisji głosu ale tez i strumienia danych w tym ruchomego obrazu wideo. Więcej informacji uczestnicy konferencji będą mogli dowiedzieć się od Artura, który zamierza nas odwiedzić. Warto więc zabrać ze sobą sprzęt D-Star.

Informacje dostarczył: Artur Karolak SP5QWK z klubu: SP7PDL
(www.sp5qwk.sp5kvw.com)

APRS

Artur Karolak SP5QWK z klubu: SP7PDL uruchomi informacje APRS przed konferencją i w czasie konferencji. Warto więc zabrać ze sobą sprzęt APRS. (www.sp5qwk.sp5kvw.com)

Mapę z obiektami wygerowanymi przez Artura osadził na stronie konferencji - Armand SP3QFE.
 

All right reserved © Armand Budzianowski 2011

Contact with the webmaster